AKTUALNOŚCI Drukuj

Rajd z powstańczym akcentem

Rajd z powstańczym akcentem
24 września 2024

W niedzielę 22 września 2024 r. turystyczne szlaki piesze i rowerowe prowadziły do Skrzebowej k. Raszkowa, gdzie odbył się VIII Pieszo-Rowerowy Rajd Loretański. Podczas wydarzenia promowane były ciekawe a jednocześnie nieznane miejsca i fakty z historii lokalnej, z zachętą do aktywności fizycznej - zarówno młodszych jak i starszych – w sumie ponad 200 osób.

Jak co roku można było wziąć udział w questach pieszym i rowerowym oraz w nowym queście muzealnym w EtnoMuzeum w Starej Oborze. Zasadniczym punktem rajdu była specjalna trasa rowerowa, której głównym punktem były nieznane większości mieszkańców miejsca w okolicy, związane z powstaniem wielkopolskim, m.in.: pamiątkowe tablice w kościołach w Skrzebowej i Raszkowie, nagrobki powstańców spoczywających na cmentarzach w Skrzebowej i Raszkowie, pomnik powstańców w Raszkowie, nagrobek Franciszka Schroedera – ojca Nikodema Schroedera, organizatora powstania wielkopolskiego na naszym terenie, znajdujący się na cmentarzu w Pogrzybowie. Punktem wspólnym większości tras były zabytkowe ruiny kaplicy loretańskiej w Skrzebowej. Na mecie rajdu na wszystkich czekał posiłek turystyczny oraz wiele konkurencji dla dzieci i dorosłych z atrakcyjnymi nagrodami. Najmłodszy - trzyletni uczestnik przyjechał na rajd w dziecięcym wózku, najstarszy uczestnik to 89-latek. Impreza odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - najważniejszego święta zabytków kultury Starego Kontynentu. W jej trakcie można było odwiedzić dodatkowo wystawę "Monidło – portret ślubny w starym stylu" oraz zapoznać się z działalnością Klubu Miłośników Kolei w Ostrowie Wielkopolskim.


Rajd zorganizowany został przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance we współpracy z Klubem Turystyki Kolarskiej "Bicykl 1977" i Parafią Rzymsko-Katolicką w Skrzebowej. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej w ramach konkursu „Pamiętając o przeszłości”.

Autor: Ilona Szczucka
Powrót