Mikołaj Dutkowski 7 na MISTRZOSTWACH EUROPY W BIEGU NA ORIENTACJĘ SZWAJCARIA 10 – 12 października 2008 Solothurn

20 października 2008

2008-10-20

Mikołaj Dutkowski jako pierwszy zawodnik UKS Arkady Raszków reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w biegu na orientację. Mistrzostwa odbyły się w dniach 10 – 12 października 2008 roku, niedaleko Bazylei w Solothurn w Szwajcarii. Startowały w nich reprezentacje 29 krajów. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą małe różnice czasowe między zawodnikami.

Polskę na tych zawodach reprezentowało 16 zawodników. Dziewcząt było 6, po 3 w kategoriach 15-16 lat i 17-18 lat, oraz 10 chłopaków po 5 w kategorii 15-16 lat i 17-18 lat. Zawodnicy mogli wystartować w 3 konkurencjach: w biegu na dystansie klasycznym, w sztafecie, oraz w biegu sprinterskim. W biegu klasycznym i sprincie Polskę mogło maksymalnie reprezentować 4 zawodników w danej kategorii, a w sztafecie trzech. Sporym osiągnięciem Mikołaja było to, że trener Kadry pani Agata Porzycz wystawiła go do wszystkich trzech biegów. W kategorii M16 tylko dwaj zawodnicy biegali wszystkie 3 biegi. Oprócz Mikołaja, drugim takim zawodnikiem był Michał Olejnik z Azymutu Pabianice.

W biegu klasycznym dystans wynosił 6900 metrów. Mikołaj praktycznie całą trasę pokonał samotnie, więc istotną cechą  była umiejętność utrzymania bardzo wysokiego tempa biegu w połączeniu z odpowiednią pracą z mapą. Mikołaj na tym dystansie zajął 30 miejsce na 96 zawodników. Do strefy medalowej zabrakło mu zaledwie 6 minut. W biegu tym Mikołaj wśród Polaków zajął 2 miejsce. Znakomicie pobiegł inny Polak w kategorii M16 Michał Olejnik, który zajął 3 miejsce. Pozostali zajęli miejsce 33 (Dominik Wels z Leszna)  i 46 (Bartosz Kaszuba z Dębowa).

Drugiego dnia Mistrzostw odbył się bieg sztafetowy. Mikołaj biegał w sztafecie z Piotrem Parfianowiczem z Warszawy i wspomnianym wyżej Michałem Olejnikiem.

Sztafeta ta pobiegła bardzo dobrze zajmując w stawce 32 sztafet 7 miejsce pokonując między innymi faworyzowanych Szwajcarów, Francuzów czy Niemców.

Niestety, biegnący ostatnią zmianę Michał Olejnik na 1 km przed metą skręcił nogę, a walczył wtedy z reprezentantem Czech i Litwy o 3 miejsce!

W niedzielę 12 października odbyła się ostatnia konkurencja Mistrzostw czyli bieg sprinterski. Bieg przeprowadzono w centrum starego miasta, wśród pięknych zabytków w miejscowości Solothurn. Sprint na dystansie 2400 metrów był trzecim startem Mikołaja na tych Mistrzostwach. Zajął w nim 29 miejsce, tracąc do zwycięzcy zaledwie  59 sekund. Duży wpływ na wynik Mikołaja miało zmęczenie poprzednimi startami. Ogółem cała reprezentacja Polski wypadła bardzo dobrze. W klasyfikacji punktowej  Narodów wśród 29 reprezentacji Polacy zajęli 5 miejsce za Danią (1 miejsce), Czechami (2 miejsce), Szwajcarią (3 miejsce) i Rosją (4 miejsce).

W zawodach towarzyszących Mistrzostwom startowały dwie zawodniczki z UKS ARKADY  Milena Morawiec i Helena Mistewicz. W biegu sprinterskim, który odbył się na tej samej mapie co mistrzostwa Europy dobrze spisała się Helena zajmując 27 miejsce w stawce prawie 60 zawodniczek.