Aktualności
W związku ze zbliżającym się wiosennym okresem prac polowych Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Raszkowie informuje i przypomina wszystkim rolnikom o podstawowych zasadach BHP i bezpieczeństwie przeciw pożarowym.
Przed rozpoczęciem prac:
- dokonujemy codziennego przeglądu i naprawy sprzętu rolniczego oraz jego zabezpieczeń;
- sprawdzamy czy są założone osłony na wałkach przegubowo – teleskopowych i na innych ruchomych częściach maszyn napędzających;
Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w czasie wykonywania prac:
- nie wolno przewozić osób, szczególnie dzieci na przyczepach, błotnikach ciągników oraz w kabinach nie przystosowanych do ich przewozu, itp.;
- nie pozwalajmy, aby w pobliżu pracujących maszyn i urządzeń przebywały dzieci;
- nie wolno pracować na maszynach w stanie nietrzeźwym oraz w stanie przemęczenia;
- nie pracujmy na maszynach i przy urządzeniach w zbyt luźnym ubraniu;
- zachowajmy szczególną ostrożność przy sprzęganiu ciągnika z przyczepami oraz innymi maszynami, pamiętajmy o zabezpieczeniu przed wypadnięciem sworzni zaczepowych;
- podczas przerw w pracy wyłączajmy napęd przekazu mocy ciągnika na maszynę;
- stosujmy się do wskazań podanych w instrukcjach obsługi eksploatacyjnej maszyn rolniczych i innych urządzeń z napędem (maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin wymagają codziennych przeglądów i zabiegów konserwacyjnych).
Podczas transportu i składowania płodów rolnych należy: - zabezpieczać urządzenia wydechowe ciągników i innych maszyn z silnikami spalinowymi przed wylotem iskier;
- przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nie przekraczającej dobowego zużycia, w zamkniętych nie tłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m. od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów jest zabronione.
Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsc występowania palnych płodów rolnych jest zabronione.
Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania jest surowo zabronione.
Komendant Gminny OSP Komendant Komisariatu Policji Burmistrz Gminy i Miasta
(-) Zbigniew Dudek (-) Janusz Strzyż (-) Jacek Bartczak
KOMUNIKAT !!!
WYSTĘPUJĄCE W OSTATNICH LATACH SILNE OPADY ŚNIEGU POWODUJĄCE W OKRESIE WIOSENNYM JEGO GWAŁTOWNE TOPNIENIE ORAZ WYSTĘPUJĄCE CORAZ CZĘŚCIEJ INTENSYWNE OPADY DESZCZU POWODUJĄ ZALANIA I PODTOPIENIA PRYWATNYCH POSESJI, DZIAŁEK, GRUNTÓW ROLNYCH ORAZ ZALANIA DRÓG.
POWYŻSZA SYTUACJA POWODUJE ZAGROŻENIE DLA BEZPIECZEŃSTWA MIESZKAŃCÓW GMINY I MIASTA ORAZ ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU W RUCHU DROGOWYM.
CZĘSTĄ PRZYCZYNĄ POWSTAŁEGO ZAGROŻENIA SĄ NIEDROŻNE PRZEPUSTY POD ZJAZDAMI BLOKUJĄCE SWOBODNY SPŁYW WÓD W PRZYDROŻNYCH ROWACH.
ZGODNIE Z ART. 29 USTAWY O DROGACH PUBLICZNYCH BUDOWA LUB PRZEBUDOWA ZJAZDU NALEŻY DO WŁAŚCICIELA LUB UŻYTKOWNIKA NIERUCHOMOSCI PRZYLEGŁYCH DO DROGI, PO UZYSKANIU, W DRODZE DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ ZEZWOLENIA ZARZĄDCY DROGI NA LOKALIZACJĘ ZJAZDU LUB PRZEBUDOWĘ ZJAZDU.
ART. 30 CYTOWANEJ USTAWY STANOWI, ŻE UTRZYMANIE ZJAZDÓW ŁĄCZNIE ZE ZNAJDUJĄCYMI SIĘ POD NIMI PRZEPUSTAMI, NALEŻY DO WŁAŚCICIELI LUB UŻYTKOWNIKÓW GRUNTÓW PRZYLEGŁYCH DO DROGI.
OZNACZA TO, ŻE OCZYSZCZANIE LUB WYMIANA RUR PRZEPUSTOWYCH W CELU ZAPEWNIENIA JEGO DROŻNOŚCI NALEŻY DO WŁAŚCICIELA LUB UŻYTKOWNIKA POSESJI, DZIAŁKI LUB GRUNTU.
(MINIMALNA ŚREDNICA RURY PRZEPUSTOWEJ POD ZJAZDEM WINNA WYNOSIĆ 35 CM.)
PONADTO INFORMUJĘ, ŻE ZGODNIE Z USTAWĄ O UTRZYMANIU CZYSTOŚCI I PORZĄDKU W GMINACH DO OBOWIĄZKU WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI NALEŻY UTRZYMANIE CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA CHODNIKACH POŁOŻONYCH PRZY NIERUCHOMOŚCI.
W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM WNOSZĘ O DOKONANIE PRZEZ MIESZKAŃCÓW GMINY I MIASTA RASZKÓW W TRYBIE PILNYM PRZEGLĄDU WSZYSTKICH PRZEPUSTÓW POD ZJAZDAMI NA SWOJE POSESJE, DZIAŁKI LUB GRUNTY.
W PRZYPADKU NIE WYWIĄZANIA SIĘ WŁAŚCICIELI LUB UŻYTKOWNIKÓW POSESJI, DZIAŁEK ORAZ GRUNTÓW Z OBOWIĄZKU WŁAŚCIWEGO UTRZYMANIA PRZEPUSTÓW POD ZJAZDAMI I DALSZEGO UNIEMOŻLIWIANIA SWOBODNEGO SPŁYWU WÓD W ROWACH PRZYDROŻNYCH, A TYM SAMYM POWSTAWANIA ZASTOISK, NIEDROŻNE ZJAZDY W RAZIE STWARZANIA ZAGROŻENIA PODTOPIENIEM LUB ZALANIEM BĘDĄ ROZBIERANE PRZEZ SŁUŻBY UCZESTNICZĄCE W AKCJI RATOWNICZEJ, BEZ WCZEŚNIEJSZEGO POWIADOMIENIA I WYRAŻENIA ZGODY PRZEZ WŁAŚCICIELA WZGLĘDNIE UŻYTKOWNIKA POSESJI, DZIAŁKI LUB GRUNTU DO KTÓREGO ZJAZD JEST WYKONANY.
PRZEWODNICZĄCY GMINNEGO ZESPOŁU
ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
BURMISTRZ GMINY I MIASTA
(-) JACEK BARTCZAK