Aktualności
Niedzielę 28 sierpnia 2011 roku długo będziemy wspominać, a wszystko to za sprawą Dożynek Gminnych w Głogowie. W tym roku gospodarzem dożynek było sołectwo Bieganin. Pogoda dopisała, nic więc dziwnego, że zaproszenie Burmistrza Gminy i Miasta Raszków na to święto przyjęło bardzo wielu mieszkańców Gminy i Miasta Raszków oraz okolicznych miejscowości. Na dodatek msza św. dziękczynna oraz widowisko dożynkowe były na żywo transmitowane przez telewizję "Proart" z Ostrowa Wielkopolskiego.
Zgodnie ze staropolską tradycją barwny korowód na czele ze starostami i gospodarzem dożynek wraz z zespołem „Swojacy", delegacjami pocztów sztandarowych, delegacjami wieńcowymi wprowadził gości na plac dożynkowy w Głogowie.
Gospodarz Dożynek - Burmistrz Jacek Bartczak razem ze Starostami Dożynek - Magdaleną Rachwalską z Bieganina i Tomaszem Kałużnym z Grudzielca Nowego złożył na ołtarzu bochen chleba i niedzielne uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza święta polowa, którą odprawił na placu w Głogowie ks. Proboszcz Parafii w Skrzebowie Rafał Kryś.
Po mszy św. Burmistrz powitał wszystkich rolników, gospodarzy i ludzi związanych z pracą na roli oraz Andrzeja Derę Posła na Sejm RP, Patricka Defrancq Mera zaprzyjaźnionego Miasta Dourges wraz z całą delegacją francuską, Andrzeja Matybę Przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Raszków oraz radnych Rady Gminy i Miasta w Raszkowie, Rafała Żelanowskiego - Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Andrzeja Leraczyka - Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego, Marię Tomaszewską oraz Anetę Franc Radne Rady Powiatu Ostrowskiego, Przemysława Krysztofiaka i Alojzego Mateckiego radnych Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Lucjusza Wasielewskiego - Wiceprezes Polskiego Związku Kolarskiego, Andrzeja Frąszczaka - Sekretarza Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Poznaniu, Henryka Kwiatkowskiego - Prezesa Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, księdza kanonika Bolesława Nowaka, księdza proboszcza Rafała Krysia, księdza proboszcza Marcina Jagiełło, Annę Ćwiklak - Prezesa Banku Spółdzielczego w Raszkowie. Witał także obecnych przedstawicieli władz samorządowych województwa wielkopolskiego, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych, sołtysów, prezesów kółek rolniczych, spółdzielni produkcyjnych, ochotniczych straży pożarnych, przewodniczące kół gospodyń wiejskich oraz sponsorów uroczystości.
W swoim przemówieniu Burmistrz podziękował gospodarzom za cały ich trud, za dobrą pracę i za godną postawę mimo wielu problemów.
„Praca rolnika jest wciąż podstawą ludzkiej egzystencji - mówił Jacek Bartczak Burmistrz - zdajemy sobie z tego sprawę, staramy się doceniać Waszą ciężka pracę i pomagać w tym, na co mamy jakikolwiek wpływ. (...) Niech wspólnota chleba jednoczy nas wokół wszystkich ważnych spraw naszej gminy! Dziękujemy Opatrzności za tegoroczne plony - Święto Plonów to nasze święto!
Następnie wystąpił Mer Miasta Dourges, który wręczył Burmistrzowi Raszkowa pamiątkowy medal. Po przemówieniu na znak przyjaźni między gminami włodarze wymienili się flagami swoich miasta.
Kolejnym ważnym i niezwykle wzruszającym wydarzeniem było odznaczenie księdza kanonika Bolesława Nowaka. Na wniosek Burmistrza Gminy i Miasta Raszków, Kapituła Odznaki Honorowej Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz uchwałą zarządu Województwa Wielkopolskiego nadała księdzu kanonikowi Bolesławowi Nowakowi Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.
Po tych wystąpieniach widowisko dożynkowe zainaugurował polonezem zespół z sołectwa Bieganin. Później wystąpili „Głogowianie i „Swojacy" - zespoły taneczne działające na co dzień przy Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie. Swój program przygotowały i przedstawiły także zespoły z Ligoty i Grudzielca Nowego. Występował także zespół „Effascinato" i „Duet" z MGOK w Raszkowie. Można było także podziwiać szkocką musztrę paradną, którą zaprezentował zespół „PIPES&DRUMS" z Częstochowy. Wszystkim miłośnikom kresowych brzmień nie lada przyjemność sprawił występ zespołu „Lubczyk" z Ukrainy.
Na placu dożynkowym było jeszcze wiele innych atrakcji - swoje stoiska na „Wystawie Dożynkowej" prezentowały koła gospodyń wiejskich z Bieganina, Bugaju, Głogowej, Grudzielca Nowego, Jaskółek, Jelitowa, Korytnicy, Ligoty, Pogrzybowa, Przybysławic, Raszkowa i Niemojewca, byli też myśliwi z Koła Łowieckiego nr 8 „Klub Myśliwski", Koła Łowieckiego nr 9 „Dzik", Koła Łowieckiego nr 10 „Zalesie", Koła Łowieckiego nr 43 „Ponowa" i Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Na wystawie na zabrało także Piekarni z Przybysławic czy Młyna z Raszkowa.
Dla zainteresowanych nowinkami technicznym w sprzęcie rolniczym była zorganizowana wystawa maszyn rolniczych, która również cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Były też atrakcje dla najmłodszych - stoiska z zabawkami, słodyczami, dmuchane zamki, itp.
Gwiazdą wieczoru był zespół „The Postman", który porwał publiczność do tańca. Przy muzyce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych bawili się wszyscy bez względu na wiek. Po występie zespołu widzowie mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni. Przy muzyce fajerwerki zapierały dech w piersiach.
A potem była zabawa do późnych godzin wieczornych!
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Gminnych Dożynek 2011 za okazaną pomoc i wsparcie.