Aktualności
Herb Raszkowa
Już przed II wojną światową heraldycy zwracali uwagę na nieprawidłowości związane z raszkowskim herbem między innymi na to, że w herbie nie powinno być liter i dat. Ta zasada jest przestrzegana w herbach polskich miast. Litery na starym herbie były zresztą błędnie zapisane, ponieważ pierwotnie były to litery MSBR, a nie jak później zaczęto zapisywać w wyniku jakiejś pomyłki NSBR. O dokładnej genezie herbu Raszkowa można przeczytać w monografii miasta wydanej w 2010 roku.
Droga legislacyjna
Pod koniec lipca br radni rady Gminy i Miasta Raszków podjęli uchwałę, którą zatwierdzili nowy wizerunek raszkowskiego herbu oraz wprowadzili flagę Raszkowa. Dwa lata wcześniej powstała komisja Rady Gminy i Miasta Raszków, której zadaniem było wypracowanie projektu herbu historycznie związanego z Raszkowem. Opracowano projekt herbu nawiązujący do pierwszych pieczęci Raszkowa z XVI wieku. Gdy projekt zyskał akceptację Rady Gminy i Miasta w Raszkowie został przesłany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do akceptacji Komisji Heraldycznej. W czerwcu br wpłynęła do urzędu informacja pozytywnie opiniująca projekt herbu i flagi. Zgodnie z prawem uchwała Rady Gminy i Miasta w Raszkowie została opublikowana w dniu 5 września 2011r w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i po 14 dniach stała się prawomocna.
Herb i flaga to insygnia, które łączą lokalną społeczność, umacniając w niej patriotyzm lokalny.
Symbolika herbu
Geneza symboliki eksponowanej na herbie sięga odległych czasów. Wieża czy baszta to budowla obronna bądź też fragment zamku obronnego. Były one wznoszone, aby dostrzec nadciągające niebezpieczeństwo, są więc wyrazem czujności i ochrony, ale także potęgi i siły. Według sugestii Burmistrza Jacka Bartczaka wieża w nowym herbie składa się z 24 elementów (cegieł), które symbolizują 24 miejscowości naszej gminy. W herbie Raszkowa (podobnie jak na pieczęci z XVI w.) widnieją trzy gwiazdy sześciopromienne. Gwiazda stanowi atrybut wolności natchnienia, oznacza wzniosłe czyny niezwykłe okoliczności i bezpiecznego przewodnika. Istotnym elementem są barwy, zarówno godła jak i tarczy w którym jest ono umieszczone. W przypadku Raszkowa to złoto, srebro, błękit czerwień i czerń. Wszystkie użyte w herbie kompozycje barw są zgodne z zasadami sztuki heraldycznej, dobrze wpisują się także w zespół polskich herbów państwowych i samorządowych. I tak złoto - symbolizuje cztery cnoty: wzniosłość, delikatność, otuchę i życzliwość, srebro - czystość, niewinność, pokorę, uczciwość, niepokalaność, czerwień - odwagę i waleczność, błękit symbolizuje wzniosłość, piękność i pochwałę, a czerń - żałobę i bogactwo.
Wszystkie zamieszczone w godle elementy podyktowane są tradycją związaną z początkami miasta i pierwszymi obiektami obronnymi, jakim była drewniana wieża mieszkalno - obronna być może jeszcze z XIV-XV wieku. Wizerunek herbu w swej zasadniczej symbolice nawiązuje do najstarszej tradycji heraldycznej Raszkowa z XVI wieku.