Aktualności
Rok 2010 przyniósł kolejne zmiany w postawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów. Zgodnie z tymi wytycznymi każdy gimnazjalista ma obowiązek wziąć udział w projekcie edukacyjnym. Realizacja takiego projektu ma stworzyć uczniom możliwość wyboru zadania, które rozwija ich pasje i zainteresowania, pomóc podejmować samodzielne i odpowiedzialne decyzje, prezentować efekty swoich działań i oczywiście uczyć się pracy zespołowej.
Uczniowie z Gimnazjum w Raszkowie podporządkowali swoje projekty głównemu tematowi - „Gmina Raszków - moja mała ojczyzna", który dzielił się na mniejsze uszczegóławiające projekty np.:
-Nadajemy imię naszej szkole,
-To warto zobaczyć - wyznaczamy gminne szlaki turystyczne,
-„Kiedy przyjdą podpalić dom, ten w którym mieszkasz, Polskę" - raszkowianie w obliczu II wojny światowej,
-Gminny rynek pracy - teraźniejszość i przyszłość,
-Historia mojej gminy,
-W kręgu gminnej natury i ekologii,
-Nasza szkoła i szkolnictwo w gminie.
Prezentacja efektów kilkumiesięcznej ciężkiej pracy nastąpiła właśnie 1 czerwca.
Te prace to nie było to tylko poznawanie stanu faktycznego, docenianie i ocenianie dotychczasowych wysiłków, działań starszych pokoleń, ale także proponowanie własnych rozwiązań połączone z rzeczową, trzeźwą oceną szans na ich realizację.
Prezentacje uczniowskie przyjęły rozmaite formy. Młodzi Raszkowianie zaprojektowali i wykonali prezentacje multimedialne, sztandary, scenariusze imprez, scenografie do imprez, foldery informacyjne, gazetki, plakaty, plansze, mapy terenu, przewodniki turystyczne, drzewa genealogiczne, dokumentacje zdjęciowe, konkursy wiedzy, pomniki itd.
Na szczególną uwagę zasługują projekty uczniowskie łączące się z przewidzianymi na przyszły rok szkolny planami uroczystego nadania imienia Gimnazjum w Raszkowie. Uczniowie zaproponowali szereg działań związanych z tą uroczystością m.in. scenariusze uroczystości nadania imienia, propozycje sztandaru szkoły, kąciki patrona, pomniki, foldery informujące o patronie, prezentacje multimedialne informujące o patronie, wzory zaproszeń na tę doniosłą uroczystość.
Warto podkreślić, że efektowne działania uczniów nie byłyby możliwe bez zrozumienia i wsparcia, także finansowego, rodziców.
Po pracy, jak przystało na Dzień Dziecka, przyszedł też czas na rozrywkę. Uczniowie wzięli udział w wielkiej szkolnej imprezie z okazji swojego święta niosącej radość, humor i chwilę wytchnienia od obowiązków trudnych lecz koniecznych.