Aktualności
Gmina i Miasto Raszków realizuje cykl warsztatów mających na celu podnoszenie świadomości i rozwijanie aktywności społeczności lokalnej przez promocję lokalnej twórczości kulturalnej z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego, zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. "Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny -ocalmy od zapomnienia dziedzictwo kulturowo - historyczne naszej małej ojczyzny". Zajęcia rozpoczęły się w listopadzie 2011 roku i potrwają do marca 2012. Są to warsztaty z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.Na ten cykl składają się: warsztaty plastyczne - 25 miejsc, warsztaty historyczne - 25 miejsc i warsztaty dziennikarsko - filmowe - 25 miejsc.Warsztaty przeprowadzą m. in. nauczyciele z Gimnazjum im. Armii Krajowej w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie - Pani Elżbieta Wróblewska, Pani Iwona Szczepaniak, Pani Zuzanna Nizio, Pani Alicja Modrzewska, Pani Anna Sikorska oraz Pani Ewa Adamcio. Ich realizacja przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej obszaru, lepszego wykorzystania walorów gminy. Warsztaty pobudzają, organizują i promują lokalną twórczość i aktywność kulturalną, służą podwyższeniu świadomości lokalnych wartości kulturowych, historycznych, zachowaniu dziedzictwa kulturowego i historycznego gminy.
WARSZTATY PLASTYCZNE
Obejmują działania twórcze mieszkańców w oparciu o dziedzictwo historyczno - kulturowe regionu. Uczestnicy- uczniowie Gimnazjum oraz mieszkańcy Gminy Raszków tworzą różnorodne prace artystyczne inspirowane pamiątkami i zabytkami. W pierwszej fazie wykonali samodzielnie zaprojektowane lalki w strojach ludowych. Następnie realizować będą fotografie artystyczne, obrazy, formy przestrzenne. Mogą też korzystać z fachowych wskazówek, rad profesjonalnych artystów plastyków, uczestnicząc w prowadzonych przez nich inspirujących sesjach. Warsztaty stworzą im także możliwość prezentacji wykonanych prac podczas wystawy. Dzięki warsztatom powstanie stała minigaleria prezentująca zestaw prac plastycznych wykonanych przez uczestników.
WARSZTATY HISTORYCZNE
Obejmują spotkania z uczestnikami ważnych wydarzeń historycznych bądź ich bliskimi, znajomymi; zbiórkę zabytkowych przedmiotów/dokumentów z terenu gminy na rzecz przygotowywanej izby pamięci, skatalogowanie zbiorów; wykonanie kopii dokumentów historycznych, zdjęć - wyeksponowanie ich w izbie pamiątek; odnalezienie pomników, mogił i innych miejsc pamięci oraz ich uporządkowanie i oznakowanie - zwłaszcza zabytkowych cmentarzy; posadzenie dębów pamięci i umieszczenie obelisku upamiętniającego raszkowski kirkut; poznanie faktów z historii regionu w powiązaniu z dziejami kraju, ich popularyzację w formie broszurowej oraz prezentacji multimedialnej; opracowanie makiety gminy z zaznaczeniem zabytków, miejsc pamięci; umieszczenie w obrębie raszkowskiego parku dydaktyczno - wypoczynkowego tablicy informacyjnej o zabytkach i miejscach pamięci oraz ich rozmieszczeniu na terenie gminy ułatwiające zwiedzanie ich przez mieszkańców gminy, turystów, gości.
Akcja zbierania zabytków, pamiątek wspierana jest przez sołtysów i innych mieszkańców gminy. Udostępnianie w celu zeskanowania lub przekazywanie prywatnych dokumentów, listów, zdjęć dokumentujących dzieje gminy uaktywnia miejscową społeczność na terenie całej gminy. W pierwszej fazie uczestniczący w tych warsztatach zajęli się zabytkowymi cmentarzami na terenie gminy, dążąc do ich uporządkowania, przygotowując się do ich oznakowania. Zebrali część materiałówniezbędnych do wykonania prezentacji i broszury ukazującej zarys historii gminy. Sukcesywnie gromadzą zabytkowe przedmioty, poddając je wstępnym zabiegom konserwatorskim, oraz dokumenty, zdjęcia.
WARSZTATY DZIENNIKARSKO - FILMOWE
Biorący w nich udział zakupioną kamerą filmową, aparatem fotograficznym dokumentują realizację projektu, spotkania, wywiady z zaproszonymi gośćmi np. wywiady z osobami bliskimi malarce Annie Bothur, z poetą księdzem Bolesławem Nowakiem. Gromadzą materiały filmowe i fotograficzne o zabytkach gminy.Urządzili także studio fotograficzne, pozwalające fotografować obrazy Anny Bothur. Przed uczestnikami warsztatów wiele niełatwych zadań - wykonanie reportaży filmowych o charakterze historycznym i biograficznym, zmontowanie i wydanie filmu pt."Dzieje Gminy Raszków - naszej małej ojczyzny" i filmu "O gminnych zabytkach i miejscach pamięci"; opracowanie i wydanie 2 kalendarzy popularyzujących twórczość Anny Bothur; opracowanie i wydanie albumu popularyzującego twórczość malarki; zorganizowanie otwartej wystawy prac A.Bothur połączone z koncertem; zrealizowanie filmu poświęconego życiu i twórczości A. Bothur; wieczór poetycki poświęcony twórczości raszkowianina księdza Bolesława Nowaka. Zostanie też wykonana stała ekspozycja obrazów i reprodukcji obrazów malarki pozostałych po wystawie.