Aktualności
W czwartek 26 kwietnia br. rozpoczęły się badania archeologiczne, wokół ruin kaplicy w Skrzebowie. Ich celem jest wyjaśnienie, czy istnieją jeszcze w ziemi pozostałości po wcześniejszej zabudowie kaplicy oraz ewentualnie innych miejsc np. pochówku zmarłych. Kiedyś kaplica ta należała do miejsc często odwiedzanych przez pielgrzymów. Źródła historyczne donoszą, że właśnie tutaj na przełomie XVI i XVII wieku pątnicy szukali pomocy i modlili się do cudownego obrazu Matki Boskiej Loretańskiej. Z tyłu kaplicy prawdopodobnie było źródło z wodą o uzdrawiającej mocy. Z czasem kaplica uległa zniszczeniu. Jakieś dwieście lat temu obraz Matki Boskiej Loretańskiej przeniesiono do kościoła w Skrzebowie.
Aby ocalić od zapomnienia te kiedyś tak ważne dla mieszkańców miejsce Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka - Skrzebowa stworzyło projekt, który pozwali zmierzyć się z przeszłością. W ramach tego projektu przeprowadzona zostanie między innymi tomografia elektroporowa terenu wokół kaplicy.
Podzieliliśmy sobie cały ten obszar na profile i przetniemy ziemię w dół nawet na około 4 metry - mówił Jarosław Majewski z wrocławskiej firmy GEO-RADAR - zasadniczym założeniem tej metody jest fakt, że różne materiały geologiczne posiadają różne właściwości elektryczne. Warstwy zalegające pod powierzchnią terenu mogą być rozpoznawalne właśnie na podstawie tych właściwości.
Dzięki temu bezinwazyjnie będziemy badać ewentualną zawartość terenu - mówił Sebastian Przybylski archeolog, uczestnik projektu, członek wrocławskiego oddziału stowarzyszenia archeologów polskich - a w przyszłości jeżeli badania wyjdą pozytywnie będziemy prowadzić prace zakrojone na szerszą skalę.