Aktualności
W ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji oraz w związku z tym licznie odbywającymi się wydarzeniami w miesiącu październiku na terenie całego kraju, Burmistrz Gminy i Miasta Raszków zadeklarował w Ministerstwie Sprawiedliwości poparcie koncepcji promowania mediacji na szczeblu lokalnym jako pozasądowego sposobu rozwiązywania konfliktów i sporów. Wynikiem tej deklaracji było zainicjowanie na terenie naszej gminy cyklu spotkań poświęconych propagowaniu idei mediacji, bo przecież każdy ma prawo do mediacji, nie wszystkie sprawy muszą kończyć się w sądzie.
W tym celu, w Pałacu Podonowskich w Bugaju, odbyły się dwa spotkania poświęcone propagowaniu idei mediacji. Jedno z nich - zorganizowane w dniu 23 października br. zostało skierowane do przedsiębiorców, drugie - w dniu 25 października br. skierowane było do przedstawicieli szkół: dyrektorów, nauczycieli, pedagogów, rad rodziców oraz przedstawicieli samorządu uczniowskiego.
Tematem przewodnim spotkania z przedsiębiorcami była "Mediacja gospodarcza jako pozasądowa forma rozwiązywania sporów powstałych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami, a ich kontrahentami oraz w relacjach pracodawca-pracownik". Mediacja jest dobrą (choć jeszcze mało znaną) metodą na rozwiązywanie sporów biznesowych. W niektórych branżach gospodarki, wręcz wskazane jest nawet korzystanie z polubownego rozwiązania konfliktów. Do branż takich należy chociażby budownictwo, transport, działalność usługowa, handlowa, wytwórcza, artystyczna, itp.
Mediacja w sprawach gospodarczych umożliwia ugodowe zakończenie sporu zaistniałego między przedsiębiorcami, który powstał w związku z prowadzoną przez nich działalnością, w szczególności sporów o zapłatę, o wykonanie umów, z tytułu nieprawidłowego wykonania zleconych prac lub powstałych opóźnień, o ustalenie odszkodowań, czy też sporów z tytułu rozliczenia, wypowiedzenia bądź zakończenia umowy leasingu.Mediacja może zostać przeprowadzona zarówno przed wniesieniem sprawy do sądu (na wniosek skierowany do mediatora przez przedsiębiorcę), jak i w trakcie postępowania sądowego (na podstawie postanowienia sądu o skierowaniu do mediacji).
Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody sądowej i po nadaniu klauzuli wykonalności może być dochodzona w drodze egzekucji komorniczej. W porównaniu do procesu w sądzie, mediacja jest dobrowolna, poufna, szybsza i mniej kosztowna.
Dla przedstawicieli szkół zorganizowano z kolei spotkanie pod hasłem: „Mediacje w sprawach nieletnich, mediacje rówieśnicze – wzmocnienie bezpieczeństwa uczniów w szkołach”. Głównym celem konferencji było propagowanie idei mediacji oraz rozbudzenie wśród dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców motywacji do pogłębienia wiedzy i umiejętności w zakresie rozwiązywania konfliktów, konstruktywnego współdziałania uczniów w grupie, oraz porozumiewania się bez przemocy. Program konferencji obejmował takie zagadnienia jak: mechanizmy powstawania, eskalacji i rozwiązywania konfliktów; pojęcie i zasady mediacji jako recepty na pozytywne zakończenie i rzeczywiste rozwiązanie wielu sporów; podstawy prawne i obszary zastosowania procedur mediacyjnych w szkołach; mediacjerówieśniczeoraz mediacje w sprawach nieletnich okiem kuratora sądowego wykonującego orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich; przykłady dobrych praktyk wprowadzenia mediacji rówieśniczych w szkołach gliwickich oraz w Zespole Szkół nr 7 w Kaliszu. Uczestnicy konferencji mieli także możliwość obejrzenia krótkich filmów poświęconych mediacjom w szkołach. Pomysł promowania mediacji w szkołach, a w szczególności pracy młodzieżą w zakresie rozwiązywania konfliktów bez przemocy wychodzi naprzeciw idei sprawiedliwości naprawczej.
Tego typu konferencje w ramach dni mediacji odbyły się w naszej gminie po raz pierwszy. Jako prelegentów zaproszono: Józefa Gregorczyka - mediatora w sprawach gospodarczych, członka Polskiego Centrum Mediacji; Danutę Aulich - mediatora w sprawach karnych i nieletnich, wpisaną na listę mediatorów w Sądzie Okręgowym w Kaliszu; Witolda Czubaka - kierownika Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej wykonującego orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, oraz Annę Gmurowską - członka Krajowego Stowarzyszenia Mediatorów, mediatora w sprawach karnych, rodzinnych, cywilnych oraz z zakresu prawa pracy, wpisaną na listę mediatorów Sądu Okręgowego w Kaliszu.
Wszelkie broszury, publikacje, plakaty i ulotki dotyczące mediacji, które były bezpłatnie udostępniane uczestnikom obu konferencji, zostały przekazane przez Wydział ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem i ds. Promocji Mediacji Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jeśli tematyka tych konferencji wpisze się w krąg Państwa zainteresowań, to w przyszłym roku również włączymy się do obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji. Jesteśmy też otwarci na Państwa propozycje.
Więcej informacji na temat mediacji znajdziecie państwo na stronach:
http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/mediacje/
http://www.kalisz.so.gov.pl/index.php?id=424&id2=106
http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/mediacje/publikacje-akty-prawne-statystyki/
http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/mediacje/miedzynarodowy-dzien-mediacji-2013-rok/
http://www.mediacje-ksm.pl/125/
http://mediator.org.pl/