Aktualności
Już po raz trzeci Starosta Ostrowski wręczył Laury Kultury. Dwadzieścia pięć statuetek powędrowało do animatorów, artystów, publicystów i działaczy kultury. Wśród nagrodzonych nie zabrakło osób związanych z Gminą i Miastem Raszków. Laury Kultury otrzymali: Stanisław Brajer oraz Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”.
Uroczysta gala z okazji IX Inauguracji Roku Kulturalnego w Powiecie Ostrowskim połączona z wręczeniem statuetek Laury Kultury odbyła się w piątek, 25 października 2013r. w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim. Oprócz laureatów Nagrody Starosty w uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele władz samorządowych powiatu oraz miast i gmin z terenu powiatu ostrowskiego.
Laury Kultury to nagroda prestiżowa. Laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę oraz dyplom. W tym roku zawierał on m.in. symboliczny liść z drzewa laurowego pokryty płatkami złota. Laury Kultury przyznawane są co roku przez Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego na podstawie kandydatur zgłoszonych m.in. prezydenta, burmistrzów i wójtów z terenu powiatu ostrowskiego. Nowy regulamin dopuszcza formę zgłaszania kandydatur przez osoby fizyczne i prawne z terenu Powiatu Ostrowskiego.
Stanisław Brajer - wspaniały artysta malarz o nieograniczonej wyobraźni i zarazem skromny człowiek, pełen pasji i wrażliwości. Uznany malarz mogący się pochwalić ponad 50 wystawami indywidualnymi. Jak sam mówi, tworzy obrazy wbrew przyjętym schematom, by nakłonić odbiorcę do odejścia od automatycznego odbioru treści. Pokazuje na nich prawdy o życiu i przemijaniu używając do tego braw. Nieprzerwanie tworzy i poszukuje nowych tematów i sposobów artystycznej komunikacji. Poznaniak z zamieszkania, sercem zawsze mieszkaniec powiatu. Przez wiele lat nieobecny. Powrócił ubiegłoroczną wielką wystawą swoich prac, która okrzyknięta została wydarzeniem artystycznym.
Zespół Tańca Ludowego SWOJACY. To zespół działający od 2007 roku. Obecnie formacja liczy około 60 osób, podzielonych na dwie grupy wiekowe. Mają w swoim repertuarze tańce wielkopolskie, krakowskie, śląskie i z wielu innych regionów. Wykonują widowiska folklorystyczne jak np. zielonogórskie winobranie czy zabawy wielkopolskie, a także tradycyjne wielkopolskie obrzędy. Jako jeden z trzech zespołów w Polsce mają w swoim repertuarze program tańczonych kolęd i pastorałek,,Chwalcie Pana tańcem’’. W 2011 roku odbyli swoje pierwsze zagraniczne tournée we Francji, od tego czasu rozsławiali swój warsztat muzyczny na Litwie, w Serbii, a nawet w Mołdawii.
Piątkową uroczystość uświetnił występ Mieczysława Szcześniaka, który zaśpiewał utwory z różnych etapów swojej kariery dzieląc się ze słuchaczami swoimi refleksjami. Goście Laurów Kultury mogli poznać zupełnie nowe kompozycje, które nie zostały jeszcze wydane. Autor w przygotowaniu ma dwa krążki, jeden z tekstami ks. Twardowskiego, a drugi inspirowany amerykańskim Gospel’em. Na zakończenie koncertu nie mogło zabraknąć wielkiego przeboju „Za-czekam”.