Podsumowanie sukcesów UKS ARKADY w 2014 roku

22 stycznia 2015

2015-01-22

W 2014 roku sportowcy z UKS Arkady uczestniczyli w Mistrzostwach Polski w biegu na orientację (MP) na wszystkich dystansach i we wszystkich konkurencjach.

• Sztafeta sprinterska MIX (2 kobiety + 2 mężczyzn) – 5.10.2014 -Warszawa

W Mistrzostwach Polski 3 BRĄZOWE MEDALE zdobyła juniorka Anna Matyba (K18). Medale zdobyła na dystansach – sprinterskim, średnim i klasycznym. Ania znakomicie także spisała się w Mistrzostwach Polski w nocnym BnO gdzie była 4, a w długodystansowych MP zajęła 7 miejsce. Wyraźnie swoje miejsce w najsilniejszej męskiej kategorii, czyli w kategorii ELITY zaznaczył nasz młody zawodnik Mikołaj Dutkowski. W 2014 roku może zabrakło medalu ale wielokrotnie Mikołaj pokazał, że ciężka praca daje dobre wyniki a poczyniony postęp jest bardzo duży. W nocnych Mistrzostwach Polski Mikołaj zajął 5 miejsce, w sprincie 6 miejsce, a na dystansie średnim był 7. Przemysław Kaczocha zawodnik kategorii do lat 18 (M18) rok 2014 także może zaliczyć do udanych. Przemek w nocnych Mistrzostwach Polski zajął 8 miejsce a w sprincie i na dystansie średnim wywalczył 10 miejsca. Dominika Brajer biegająca w kategorii do lat 20 (K20) w nocnych MP zajęła 9 miejsce. W Mistrzostwach Polski Masters (Weteranów) powracający po kontuzji Karol Gmur dwukrotnie ukończył Mistrzostwa Polski w pierwszej szóstce. W nocnych MP zajął 5 miejsce, a na dystansie klasycznym 6 miejsce. W sztafetowych Mistrzostwach Polski Znowu nasi zawodnicy byli wysoko. Juniorzy młodsi do lat 16 wywalczyli znakomite aczkolwiek w sporcie trochę pechowe 4 miejsce. W sztafecie tej biegali Jakub Garstka, Piotr Niezgódka i Kamil Garstka. Sztafeta seniorskiej Elity biegała w bardzo ciekawym składzie. Startowali w niej Mikołaj Dutkowski, Przemysław Kaczocha. Trzecim zawodnikiem był zarejestrowany w UKS Arkady Raszków Czeski biegacz Martin Janda. Biegająca w tym składzie sztafeta zajęła najlepsze w historii klubu 10 miejsce.

W Mistrzostwach Polski weteranów w sztafetowym BnO Karol Gmur startujący wraz z dwoma kolegami z Wrocławia zajęli 6 miejsce.

Dzięki bardzo dobrym wynikom w Mistrzostwach Polski Juniorów oraz Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików raszkowski klub zdobył w punktacji sportu młodzieżowego prowadzonej przez Ministerstwo Sportu aż 78,83 pkt. Wśród klubów Powiatu Ostrowskiego zajęli drugi raz z rzędu 1 miejsce. A dla powiatu zdobyli 22,9% punktów, co na tak mały klub jest znakomitym wynikiem.

Warto podkreślić, że od 1982 roku największymi zawodami w biegach na orientację dla dzieci w Polsce jest Puchar Najmłodszych. Można powiedzieć, że to takie nieoficjalne Mistrzostwa Polski dzieci do lat 14. W 2014 zawody odbyły się w Łodzi i składały z 3 biegów – sprint, bieg na dystansie klasycznym i bieg sztafetowy. UKS Arkady w tych zawodach reprezentowała ekipa złożona z 23 zawodników, w wieku od 8 do 14 lat.

Na podstawie biegów indywidualnych prowadzona była punktacja drużynowa o tytuł najlepszego klubu w Polsce. W tej punktacji znakomicie wypadł UKS Arkady zajmując bardzo dobre 5 miejsce wśród 40 sklasyfikowanych klubów. Klub z Raszkowa pokonał wiele bardzo dobrych klubów i znalazł się w czołówce z MOS Wrocław, UNTS Warszawa czy WKS Wawel Kraków. Jeśli chodzi o wyniki sportowe to zawodnicy z Raszkowa spisali się znakomicie.1 miejsce i tytuł najlepszego sprintera na orientacje w Polsce do lat 12 wywalczył Hubert Michalak. 3 miejsce i brązowy medal w kategorii do lat 10 zdobyła Aleksandra Dobroś. 6 miejsca wywalczyli Joachim Adamcio w kategorii do lat 10, Aleksandra Pluta w kategorii do lat 11 i Krzysztof Żurkiewicz w kategorii do lat 13. Jeżeli chodzi o klasyka w tym biegu Raszkowiane nie zdobyli medalu spisali się bardzo dobrze. Aż 8 zawodników wywalczyło miejsca w pierwszej 10. Najlepiej spisał się ponownie Hubert Michalak w kategorii do lat 12 zajmując 6 miejsce.W biegach sztafetowych na orientację zawodnicy UKS Arkady Raszków zajęli kilka bardzo dobrych miejsc pieczętując nimi zajęcie 5 miejsca w klasyfikacji generalnej. Aż 6 sztafet z Raszkowa zameldowało się w pierwszej 10. 3 miejsce i brązowy medal zdobyła sztafeta dziewcząt do lat 10 w składzie Aleksandra Dobroś, Patrycja Cieluch i Sandra Chmielarz

W 2014 roku Arkady Raszków ściśle współpracował z klubem z Republiki Czeskiej – KOB Dobruska. Czeski bieg na orientację jest znakomicie zorganizowany. W tym kraju jest zarejestrowanych ponad 10 tysięcy zawodników czynnie ten sport uprawiających. Najlepsi Czescy zawodnicy należą do światowej czołówki i zdobywają medale w Mistrzostwach Świata seniorów i juniorów dlatego starty zawodników z Raszkowa w barwach klubu z Dobruski przyczyniły się do znacznego podniesienia umiejętności, a także dały możliwość pokazania się w Czechach.