Aktualności
Szanowni mieszkańcy
W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom Gminy i Miasta Raszków, że obowiązuje ustawowy, bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.
Spalanie śmieci w domowych piecach i kotłowniach jest źródłem zanieczyszczeń, które są bardzo szkodliwe dla ludzi.
Pamiętajmy w piecu domowym nie wolno palić śmieci, szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia:
plastikowych pojemników i butelek,
przedmiotów z tworzyw sztucznych,
worków foliowych,
odpadów z gum, lakierowanego drewna czy mebli,
zużytych opon,
opakowań po rozpuszczalnikach, farbach, lakierach czy środkach ochrony roślin,
W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze substancje, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się po kilkudziesięciu latach uszkadzając narządy wewnętrzne i zwiększając ryzyko wystąpienia nowotworów. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie nasze dzieci narażone są na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.
Przypominamy w piecu domowym można natomiast spalać:
węgiel, koks,
drewno, trociny,
odpady z kory czy korka,
papier i tekturę, karton
OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY PRAWA:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21 z późn. zm.):
art. 71 „Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 z późn. zm.):
art. 5 ust. 1 „Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
- pkt 1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;
- pkt 3b) pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi”;
art. 10 ust. 2 „Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 – podlega karze grzywny”.
Spalanie odpadów z naruszeniem w/w przepisów jest wykroczeniem zagrożonym grzywną do 5.000 zł, a w skrajnych przypadkach może być nawet przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Podsumowując należy podkreślić, iż palenie śmieci w domu jest niebezpieczne i zabronione! Unikajmy zatem domowych sposobów pozbywania się odpadów, które bez odpowiedniej technologii są dla nas zagrożeniem zarówno dla środowiska jak i naszego zdrowia.