Aktualności
W poniedziałek, 29 lutego br., nastąpiło uroczyste otwarcie Szkolnej Izby Regionalnej w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie. Specjalnie na tę okazję uczniowie z klasy Vc przedstawili krótki program artystyczny, posługując się gwarą południowej Wielkopolski.
Początki tworzenia izby sięgają 1993 roku. Podczas trwania przygotowań do 550 – lecia miasta Raszkowa, Teresa Musiał, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Raszkowie, wyszła z inicjatywą stworzenia izby regionalnej w raszkowskiej szkole. Dzięki wsparciu dyrekcji, nauczycieli, uczniów, rodziców i ofiarodawców udało się zgromadzić wiele ciekawych eksponatów. Izba została urządzona na szkolnym korytarzu, a jej otwarcie nastąpiło w 1994 roku. Stała się miejscem lekcji historii dla uczniów. Udostępniana była także wszystkim zainteresowanym mieszkańcom i gościom Ziemi Raszkowskiej.
W 1999 roku wskutek reorganizacji szkoły, związanej z reformą oświaty, izba przekształcona została w salę lekcyjną. Dzięki życzliwości ówczesnego księdza proboszcza Bolesława Nowaka – który udostępnił dla eksponatów pomieszczenia byłej salki katechetycznej, jesienią 2001 roku izba pamiątek regionalnych znowu zaistniała. W jej przygotowaniu wielkim zaangażowaniem wykazały się nauczycielki Szkoły Podstawowej w Raszkowie: Teresa Musiał, Ewa Wojtczak, Barbara Dering i Ewa Tomalak.
Kolejna zmiana w historii istnienia izby nastąpiła w tym roku. Wszystkie zgromadzone pamiątki znalazły miejsce w pracowni historycznej Szkoły Podstawowej w Raszkowie. W poniedziałek, 29 lutego br., nastąpiło uroczyste otwarcie Szkolnej Izby Regionalnej, w którym uczestniczyli: Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Raszków Piotr Rokicki, radna powiatu ostrowskiego Maria Tomaszewska, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Gminy i Miasta Raszków Eugenia Przygoda, Przewodnicząca Rady Rodziców Iwona Żukowska, członkowie Zespołu Ludowego „Głogowianie”, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Rolę gospodyni spotkania pełniła Mariola Janiak, nauczycielka języka polskiego i historii, która przedstawiła krótką prezentację multimedialną na temat historii powstania izby. Dzięki Szkolnej Izbie Regionalnej Izbie jest popularyzowana i przybliżana historia naszych przodków, gromadzone są pamiątki związane z regionem. Nauczyciele mają możliwość przeprowadzania lekcji muzealnych, uczniowie odczuwają więzi emocjonalne z regionem i jego mieszkańcami oraz poznają gwarę swojego regionu.
Specjalnie na tę okazję uczniowie z klasy Vc przedstawili krótki program artystyczny, posługując się gwarą południowej Wielkopolski. Zaproszeni goście mieli możliwość zobaczenia i podziwiania eksponatów nowej Izby Regionalnej. Na wszystkich zebranych czekał poczęstunek, składający się z potraw regionalnych: pyry w mundurkach z gziką, ser smażony, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz pyszny placek drożdżowy.
„Gdy podajom pyry z gzikom,
Aż ze smaki slyp przymykom.
Jak so wpucne trzy talyrze
i na koniec je wyliże,
jak so poluzuje pory,
to do drzymki jestem skory”