Mikołaj Dutkowski piątym zawodnikiem polskiej elity w sprinterskim biegu na orientację

09 czerwca 2016

2016-06-09

W sobotę 4 czerwca br. w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski w sprinterskim biegu na orientację. Areną zawodów był teren starego miasta w Łodzi i byłego żydowskiego getta.

Dla biegu na orientację teren bardzo trudny technicznie z wieloma małymi podwórkami, płotami, zakamarkami i wąskimi przejściami. Ekipa UKS Arkady Raszków składała się z 8 zawodników. Najlepiej pobiegł w kategorii elity (M21) Mikołaj Dutkowski, który w stawce 54 zawodników zajął znakomite 5 miejsce. Mikołajowi do medalu zabrakło zaledwie 10 sekund, a 4 miejsce przegrał zaledwie o 0.8 sekundy. Wynikiem tym Mikołaj potwierdził przynależność do czołówki najlepszych polskich biegaczy.

Walka o medale w elicie była bardzo wyrównana, a najlepiej świadczy o tym fakt, że pierwszych siedmiu zawodników zmieściło się w 39 sekundach. Każde nawet najmniejsze zawahanie od razu sprawiało, że zawodnik spadał o kilka pozycji. Należy przyznać, że trasa jaką postawił dla zawodników budowniczy była bardzo trudna i wymagająca. Czołówka wykazała się znakomitymi umiejętnościami pracy z mapą oraz wysoką formą biegową.

W kategorii do lat 18 (M18) bardzo dobrze pobiegł inny zawodnik UKS Arkady Jakub Garstka, który zajął 7 miejsce. Cieszy powrót do dobrej formy tego młodego zawodnika. Drugim naszym zawodnikiem w tej kategorii był Piotr Niezgódka, który zajął 21 miejsce. Wśród zawodników do lat 20 (M20) - 12 miejsce zajął Przemysław Kaczocha. Nasze dziewczyny biegające w kategorii do lat 16 (K16) zajęły następujące miejsca – 23 Magdalena Pluta, 24 Dominika Niezgódka a 25 miejsce zajęła Natalia Ruda.

W niedzielę 5 czerwca br. w Uniejowie odbyły się Mistrzostwa Polski w sztafetach sprinterskich na orientację. Raszkowski klub wystawił dwie sztafety w kategorii do lat 18 (S18).

Specyfika tych zawodów polega na tym, że sztafeta składa się z dwóch dziewcząt i dwóch chłopców. Pierwszą zmianę biega dziewczyna, drugą i trzecią chłopak a czwartą dziewczyna.

13 miejsce w Mistrzostwach zajęła sztafeta, w której biegali Jakub Garstka, Piotr Niezgódka – nominalnie zawodnicy kategorii M18. Natomiast dziewczęta w tej sztafecie to młode zawodniczki, które na swoich zmianach spisały się bardzo dobrze. Były to Dominika Niezgódka i zaledwie trzynastoletnia Aleksandra Pluta, która rywalizowała z zawodniczkami o 5 lat starszymi.

Druga nasza sztafeta zajęła 22 miejsce, a w jej skład wchodzili Magdalena Pluta, Natalia Ruda, Hubert Michalak i Krzysztof Żurkiewicz.