Znakomita wiosna Mikołaja Dutkowskiego

19 maja 2016

2016-05-19

Zawodnik UKS Arkady Raszków Mikołaj Dutkowski nowy sezon startów w biegach na orientację zaczął znakomitymi wynikami.

W kwietniu br. Mikołaj wystartował w Mistrzostwach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w biegach na orientację w okolicach Przemyśla. Jeden bieg wygrał, a w drugim zajął drugie miejsce co dało mu w punktacji generalnej 2 miejsce.

Równiez w kwietniu br. we Wrocławiu odbyły się zawody w biegach na orientację Test Races, będące dla polskich zawodników eliminacjami do Pucharu Świata. Bardzo ważny start bo pierwsza edycja tegorocznego World Cup miała odbyć się na przełomie kwietnia i maja we Wrocławiu. Mikołaj sprint pobiegł fantastycznie i po bardzo dobrym biegu zajął 3 miejsce dające mu powołanie do reprezentacji na Puchar Świata w biegu sprinterskim.

W pierwszy majowy weekend po 18 latach przerwy do Polski zawitał Puchar Świat w biegach na orientację. Do Wrocławia zjechała się cała światowa czołówka – ponad 120 najlepszych zawodników na świecie. Bieg sprinterski, w którym startował Mikołaj to w biegu na orientację dystans około 4 kilometrów. Na trasie zawodnicy mają do odnalezienia około 25 punktów kontrolnych. Puchar Świata w tej konkurencji składał się z dwóch biegów. Mikołaj uzyskał czas 13 minut 43 sekund i ostatecznie zajął 32 miejsce, a do awansu, do finału A zabrakło mu zaledwie 11 sekund.

Bieg Mikołaja należy uznać za bardzo udany z kilku powodów. W tym półfinale startowali wśród Polaków był 3 - pokonując miedzy innymi lidera polskiej reprezentacji Wojciecha Kowalskiego ze Śląska Wrocław. W pokonanym polu Mikołaj zostawił wielu znakomitych zawodników m.in. ukraińskiego zawodnika Denysa Shcherbakova brązowego medalistę Mistrzostw Świata, czy aktualnego Mistrza Czech Vojtka Krala. Ten sam czas co Mikołaj osiągnął także 7 zawodnik ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Hiszpan Blanes Andreu.

W godzinach popołudniowych Mikołaj wystartował w finale B Pucharu Świata. Poziom był bardzo wysoki i bardzo wyrównany. Wśród startujących w tym biegu było wielu znakomitych zawodników, którym tak jak Mikołajowi do startu w finale A zabrakło kilkunastu sekund.

Mimo szybszego biegu niż rano kilka drobnych błędów spowodowało, że Mikołaj wśród 78 zawodników zajął 31 miejsce. W pokonanym polu zostali tak utytułowani zawodnicy jak np. Rosjanin Mistrz Świata Khramov Andrey czy wcześniej wymieniany klubowy kolega Mikołaja ze szwedzkiego klubu OK Ronneby, w którym Mikołaj od tego roku także biega Ukraiński zawodnik Denys Shcherbakov.

Tydzień po Pucharze Świata Mikołaj wystartował w barwach czeskiego klubu KOB Dobruska z którym współpracujemy w rankingowych zawodach sprinterskich i zajął w bardzo silnej stawce 3 miejsce. W zawodach tych wystartował także inny zawodnik naszego klubu Jakub Garstka, który w swojej kategorii zajął 6 miejsce.

Młodzi zawodnicy naszego klubu, którzy mocno kibicowali Polakom podczas Pucharu Świata startowali w zawodach towarzyszących Pucharowi. Najlepiej zaprezentowała się Aleksandra Dobroś, która w kategorii K12 zajęła 4 miejsce. Zawodnicy z Raszkowa mieli okazję zobaczyć jak biegają najlepsi na świecie, z czego skwapliwie skorzystali, zebrali także wiele autografów i porobili sobie fotki z gwiazdami światowej orientacji.