Kolarskie sukcesy Szymona Potasznika

31 października 2017

2017-10-31

Sportowiec swoją przygodę z kolarstwem zaczynał w MLUKS RASZKÓW. Dziś startuje w barwach UKS Koźminianka Koźminek. Sezon 2017 był dla niego bardzo udany, a szczególnie ostatnie dwa miesiące.

Od września Szymon rozpoczął naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie w Świdnicy.

W dniach 2-3 września br. w Koźminku odbył się Finał Pucharu Polski w kolarstwie szosowym. W wyścigu ze startu wspólnego zajął 4 miejsce, a jego brat Miłosz był 5.

Już połowie września został rozegrany ogólnopolski wyścig etapowy ,,PO ZIEMI KONIŃSKIEJ''. Podczas drugiego dnia zawodów doszło do poważnego wypadku peletonu z samochodem osobowym. Szymon wyszedł z tego karambolu tylko z obiciami i już po południu startował w jeździe na czas. Mimo odczuwanego dyskomfortu zajął 7 miejsce oraz 4 miejsce w rozgrywanych wtedy Mistrzostwach Wielkopolski w jeździe na czas. Następny dzień zawodów przyniósł mu sporo radości. Ponad połowę wyścigu spędził w licznej ucieczce i zwyciężył na ostatnim etapie awansując na 4 pozycję w klasyfikacji generalnej.

Następnymi zawodami były Mistrzostwa Polski w jeździe na czas par i drużyn rozgrywane niedaleko nas w Godzieszach Wielkich. Dnia 29 września br. odbył się wyścig parami. Wraz ze swoim klubowym kolegą Dawidem Plutą zajęli pechowe 4 miejsce. Czuli wielki niedosyt, ale już dwa dni później startowali (1.10.2017r) w drużynie. Było to spore wyzwanie, ponieważ wystartowali w starszej kategorii wiekowej z dwoma naszymi juniorami: Wiktorem Richterem i Damianem Papierskim. Zajęli drugie miejsce przegrywając złoto o zaledwie 11 sekund na odcinku 38 km. Byłoby zdecydowanie lepiej, gdyby nie defekt koła Damiana.

Kilka dni później (5-6.10) uczestniczyli w Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich. To właśnie tutaj zdobył swój pierwszy mistrzowski tytuł wygrywając konkurencje scratch. W innych konkurencjach, również zajął wysokie lokaty np. 5 msc w wyścigu punktowym. Po niesamowitych emocjach związanych z zeszłymi sukcesami miały odbyć się kolejne zawody na welodromie w Pruszkowie.

W dniach 13-15 października br. odbyły się Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich oraz Mistrzostwa Polski LZS. Zdobył tam tytuł Mistrza Polski oraz Mistrza Polski LZS. Następną konkurencją był wyścig scratch. Szymon Potasznik zdobył brąz Mistrzostw Polski oraz brąz Mistrzostw Polski LZS. Kolejną konkurencją był morderczy wyścig eliminacyjny. W tej konkurencji co dwa okrążenia odpada ostatni zawodnik. Niesiony niesamowitą motywacją i zeszłymi sukcesami wytrzymał do końca i zwyciężył zdobywając kolejny tytuł Mistrza Polski oraz Mistrza Polski LZS. Następnego dnia pozostała już jazda drużynowa, ponownie w starszej kategorii wiekowej. Na dystansie 4 km uzyskali czas 4:25 i wygrali ze znacznie starszą drużyną! Tytułem Mistrza Polski LZS w drużynie zakończył tę imprezę z dorobkiem 7 medali w tym 5 złotych. Trudy treningu nareszcie się odwdzięczyły.

Podsumowują zdobył, aż 9 medali Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski LZS w tym 6 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe.

Już niebawem rozpoczną się starty w kolarstwie przełajowym w kategorii junior. Życzymy dobrych wyników !