Aktualności
8 lipca br. członkowie Zespołu Folklorystycznego Jankowianie Zaleśni hucznie obchodzili pierwszą rocznicę swojego istnienia.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Parafialnym w Jankowie Zaleśnym. Ksiądz Proboszcz Jacek Piekielny podczas homilii wiele ciepłych słów skierował do członków Zespołu, mówił o ich zaangażowaniu w sprawy parafii i sołectwa Janków Zaleśny.
Po nabożeństwie wszyscy goście barwnym korowodem wraz z muzyką ludową zespołu „Żychlinioki” udali się do miejscowej sali wiejskiej. Tam życzeń nie było końca.
Dziękuję Wam za to, że tak aktywnie włączacie się w promocję Gminy i Miasta Raszków, uświetniając gminne imprezy swoimi występami. Dzięki Wam tak pięknie promowana jest kultura ludowa, zwyczaje i tradycje kiedyś panujące na wsi – mówił w swoim wystąpieniu Burmistrz Jacek Bartczak.
Do życzeń dołączyli się również radni Rady Gminy i Miasta Raszków – Andrzej Matyba Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków, Leszek Petniakowski Wiceprzewodniczący Rady, Jan Walkowiak Przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz Piotr Rokicki Zastępca Burmistrza.
Na uroczystość przybył także Paweł Rajski Starosta Ostrowski wraz z radnymi: Marią Tomaszewską i Katarzyną Spiżak. Wszyscy składali serdeczne gratulacje jubilatom.
Wiele ciepłych słów pod adresem członków zespołu składali także przedstawiciele parlamentarzystów Dawid Korzeniewski – Przedstawiciel Senatora RP Łukasza Mikołajczyka oraz Ryszard Pluciński – Przedstawiciel Posła na Sejm Tomasza Ławniczaka.
Z życzeniami przybyli także Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jankowie Zaleśnym Anna Liberska oraz Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie Katarzyna Pawłowska.
Gratulacje składali także bardzo licznie zgromadzeni przedstawiciele organizacji działających na wsi: Sołtys Dorota Moraś oraz przedstawiciele KGW z Przewodniczącą Marią Kurosińską, OSP z Prezesem Władysławem Paskiem, Kółka Rolniczego z Prezesem Stanisławem Krencem.
Ten jubileusz był okazją do wspomnień, bo pomimo roku działalności zespół może poszczycić się wieloma występami na terenie gminy oraz poza granicami kraju w mieście partnerskim w Dourges we Francji, a także ciekawymi inicjatywami, które zrealizował wspólnie z organizacjami działającymi na wsi oraz miejscową szkołą – Kiszenie Kapusty czy Święto Masła.
Nie zabrakło muzyki, tańca i wspólnego śpiewu. Członkowie zespołu wystąpili też w scenkach gwarowych. Uroczystość była wspólną biesiadą na ludową nutę. Zespół „Żychlinioki” poleczkami i oberkami w tańcu rozruszał wszystkich uczestników uroczystości.