Aktualności
„Z Raszkowa wielkopolskiego do Raszkowa Wołodyjowskiego - polsko-mołdawska wymiana młodzieży” to nazwa projektu, który realizowali w połowie czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radłowie wraz z grupą 13 młodych osób pochodzenia polskiego z Raszkowa w Mołdawii – miejscowości opisanej przez Henryka Sienkiewicza w „Panu Wołodyjowskim”, najdalszych kresów dawnej Rzeczypospolitej. Głównym celem projektu było stworzenie gry terenowej, mającej przybliżyć wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918/1919 roku, a w szczególności z historią Powstania Wielkopolskiego.
Uczestnicy wymiany poszukiwali śladów tego zrywu narodowego w naszym regionie oraz w Poznaniu. W Raszkowie zobaczyli m.in. Pomnik Powstańców Wielkopolskich, cmentarz parafialny z nagrobkiem Franciszka Śniegockiego i cmentarz przykościelny z nagrobkiem Tadeusza Iłowieckiego, w Ostrowie Wielkopolskim Muzeum Miasta oraz Dom Katolicki, w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Pomnik Powstańców. W poniedziałek 18 czerwca młodzież zorganizowała grę terenową dla uczniów szkół podstawowych z gminy Raszków.
Zadanie było realizowane na mocy umowy o współpracy między Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa a Towarzystwem Polskiej Kultury „Jasna Góra” z Tiraspola dzięki środkom Senatu RP w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą.