Aktualności
Dnia 1 grudnia 2018 roku, w piękny sobotni poranek uczniowie szkół podstawowych w Radłowie i Korytach wybrali się wraz z nauczycielkami panią Danutą Niezgódką oraz panią Izabelą Trzeciak na wycieczkę edukacyjną szlakiem bohaterów lektury "Kamienie na szaniec". Długa podróż pociągiem minęła na wspomnieniach wydarzeń opisanych w książce oraz rozwiązywaniu zadań tematycznych otrzymanych od nauczycieli.
Bezpośrednio po dotarciu do celu, rozpoczęto zwiedzanie miejsc, którymi poruszali się Alek – Aleksy Dawidowski, Zośka – Tadeusz Zawadzki i Rudy – Jan Bytnar. Na samym początku przygody w Warszawie uczniowie udali się pod szkołę Liceum im. Stefana Batorego, do której uczęszczali bohaterowie książki. Następnie trasa wiodła Al. Szucha – gdzie znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawna siedziba Gestapo i gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy”. Właśnie tego dnia odbywały się tam zdjęcia do filmu „Czarny mercedes” nakręcany na podstawie tej właśnie powieści Janusza Majewskiego. Uczniowie mogli podziwiać znakomitą charakteryzację aktorów oraz widzieli fragmenty ekranizacji tej książki. Młodzież nie mogła oderwać oczu od scen, mimo że były przejmujące. W realizowanym filmie można było zobaczyć okupowaną Warszawę, a w niej tajemnicę śmierci młodej kobiety - Żydówki ukrywanej przez Polaka. Główną rolę jednak odgrywał tu czarny mercedes, którego mogli również zobaczyć ósmoklasiści.
Kolejnym punktem był spacer śladami Akcji pod Arsenałem. Mimo mroźnego powietrza uczniowie chętnie wędrowali i przeżywali losy ulubionych bohaterów książki. Odwiedzili także miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu, m. in. słynna kotwica na Pomniku Lotnika, akcja usunięcia niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, akcja zerwania hitlerowskich flag z Gmachu Zachęty. Będąc w Warszawie nie można ominąć innych ważnych miejsc. Uczniowie podziwiali Zamek Królewski, Katedrę św. Jana, Kościół pw. św. Krzyża, w którym znajduje się serce Fryderyka Chopina, Kolumnę Zygmunta i Syrenkę. Zatrzymali się przy Pomniku Małego Powstańca. Młodzież miała okazję również zobaczyć zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Defilad.
W Warszawie był już nastrój świąteczny, czuć i widać było nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Na Krakowskim Przedmieściu uczniowie spotkali paradę świętych Mikołajów na motorach. Wycieczka była nie tylko doskonałą powtórką z lektury, ale również niesamowitym przeżyciem pełnym wzruszających i niezapomnianych chwil. Wszystkie odwiedzone miejsca na długo pozostaną w pamięci uczniów. Zadowolone miny w drodze powrotnej były doskonałym potwierdzeniem przeżycia niezwykłej lekcji polskiego, historii i geografii. Wyjazd rozwija wszystkie kompetencje u uczniów, pod wpływem ich inicjatywy planowane są już kolejne lekcje wyjazdowe.