Aktualności
„Jankowianie Zaleśni” i Szkoła Podstawowa w Jankowie Zaleśnym od lat kultywują rodzime tradycje, dlatego 30 września 2018 roku zorganizowali imprezę środowiskową, na której prezentowali pyszności ze świnki z pamiętnika babuni i z przepisów mamy.
„Święto Świnki” związane ze świniobiciem w staropolskim obyczaju odbywało się trzy razy do roku. To główne w grudniu. Obrzęd ten został uwieczniony w literaturze między innymi w „Chłopach” Władysława Reymonta, który za napisanie tej powieści w 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Poetyckie opisy świniobicia znajdziemy także w twórczości Bohumila Hrabala w utworze „ Postrzyżyny”, o których wspominał Robert Makłowicz w programie
„ Podróże kulinarne”.
Wspomniane wcześniej kultywowanie tradycji regionalnej ma w Jankowie Zaleśnym swoją historię. Szkoła corocznie kolęduje z zapustnikami, a wraz z „Jankowianami Zaleśnymi” współorganizowane były imprezy zapisane w słowach piosenki, które ułożyła Pani Jolanta Grzybowska:
„ (…) Kapustę szatkują, by do wiosny była,
w beczce ubijają, w beczce ubijają,
by się zakisiła. (...)” - „ Święto Kapusty” kultywowali 24.10.2016 roku
„ (…) Masełka zrobili, z pyszną maślaneczką,
a potem baranki, a potem baranki
z czerwoną wstążeczką. (…)” - „ Święto Masła” odbyło się 23.02.2017 roku, a pokaz wytworu baranków wielkanocnych miał miejsce 12.04. 2017 roku.
„ (…) Pyry wykopują i z pola sprzątają,
do piwnicy wnoszą, do piwnicy wnoszą,
w skrzynki układają.(...)” - „ Święto Pyry” obchodzili 14.10.2017 roku.
„(...) Pola posprzątali, świnkę uchowali,
imprezkę zrobili, imprezkę zrobili,
gości zaprosili. (...)” - „ Święto Świnki” zaprezentowali 30.09.2018 roku.
Tegoroczną imprezę swoją obecnością zaszczycili między innymi: Senator RP Łukasz Mikołajczyk, Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg, Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków Andrzej Matyba, Zastępca Burmistrza Piotr Rokicki, radne powitowe: Maria Tomaszewska i Katarzyna Spiżak, radni gminni: Eugenia Przygoda, Krystyna Dyczak, Leszek Petniakowski i Włodzimierz Jędrzejak, sołtys wsi Janków Zaleśny Dorota Moraś, Prezes OSP w Jankowie Zaleśnym Władysław Pasek, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Raszków oraz mieszkańcy Jankowa Zaleśnego.
Środowiskowe spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości, a następnie odbyły się występy zespołu folklorystycznego Jankowian Zaleśnych, którym na akordeonie przygrywał Mirosław Waligóra. Wśród znanych szlagierów biesiadnych można było wysłuchać dialog krasomówczy „Świniobicie” w gwarze Południowej Wielkopolskiej autorstwa Urszuli Mróz, który zaprezentowały: Danuta Zmyślona, w roli Broni i Weronika Wojtaszek, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej w Jankowie Zaleśnym, w roli Pelasi. W kolejnym punkcie programu wystąpiły „Tańczące Seniorki” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim wraz z Agnieszką Biegańską, która zaprezentowała tradycyjny taniec z muzyka koreańską na bębnie.
Po uczcie dla przysłowiowego ducha, przyszedł czas na ucztę dla ciała i żeby zachować tradycję, to zawsze po świniobiciu następowało obdarowywanie mięsem bliskich sąsiadów i zaprzyjaźnionych z rodziną. Wszyscy zebrani mieli możliwość delektowania się wspaniałymi tradycyjnymi daniami przygotowanymi przez Jankowian Zaleśnych i Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Raszków.
Podczas spotkania odbył się także konkurs dla przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich na nazwanie części świni z uboju. Konkurs wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Józefowa i Drogosławia – uczestniczki konkursu wykonały zadanie bezbłędnie i w najkrótszym czasie. Ponadto bezbłędnie wykonały zadanie Koło Gospodyń Wiejskich w Głogowej, Koło Gospodyń Wiejskich w Korytach, Koło Gospodyń Wiejskich w Pogrzybowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Jankowie Zaleśnym. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe nagrody.
Przy wspaniałym akompaniamencie Kapeli Żychlinioki wszyscy uczestnicy imprezy bawili się do późnego wieczoru.