AKTUALNOŚCI Drukuj

Dożynki Gminne w Raszkowie

Dożynki Gminne w Raszkowie
01 września 2023

W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Gminne Dożynki w Raszkowie. Dopisała pogoda oraz mieszkańcy, dla których przygotowano bogaty program artystyczny oraz wystawy i prezentacje KGW.

Dożynki są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszej gminy, jego różnorodności i bogatego dziedzictwa kulturowego.

Dożynki Gminy Raszków rozpoczęły się od przejazdu barwnego korowodu dorożek z rynku do sali wiejskiej w Moszczance. Tam odbyło się spotkanie z gospodarzem święta, którym w tym roku było sołectwo Skrzebowa. W drodze goście mieli okazję zwiedzić Etno Muzeum w Starej Oborze. Po krótkim spotkaniu korowód udał się na plac przy boisku sportowym w Raszkowie, gdzie odbyła się plenerowa Msza Św. Nabożeństwo odprawił proboszcz skrzebowskiej Parafii Zwiastowania Pańskiego ks. Aleksander Piekielny.  Mszę Św.  uświetnił występ Raszkowskiego Towarzystwa Śpiewu pod dyrekcją Adama Szczuraszka oraz hejnaliści z kół łowieckich.

Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, przyjmując z rąk starostów dożynkowych: Katarzyny Wojciechowskiej ze Skrzebowy oraz Krystiana Liberskiego ze Szczurawic chleb dożynkowy – owoc ziemi i pracy ludzkich rąk.

- Dożynki to staropolskie święto plonów, które od lat łączy pokolenia oraz uczy szacunku do ciężkiej pracy na roli. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że przyjęliście nasze zaproszenie i możemy razem dziś oddać cześć Opatrzności i podziękować za tegoroczne plony. Dożynki są przede wszystkim świętem gospodarzy, to z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie w uprawę ziemi, która przynosi plon. Zdajemy sobie sprawę, że to właśnie dzięki Waszej pracy codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Chleb, którego kruszyny – jak pisał Cyprian Kamil Norwid „podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba” – powiedział burmistrz Jacek Bartczak.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg , Jan Dziedziczak Poseł na Sejm RP i Sekretarz Stanu w kancelarii Premiera, Posłowie na Sejm RP Tomasz Ławniczak i Jarosław Urbaniak, Senator Ewa Matecka, Łukasz Mikołajczyk - Dyrektor Administracyjny Uniwersytetu Kaliskiego, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego  Piotr Walkowski, Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Roman Pacholczyk oraz Radni Gminy i Miasta Raszków z przewodniczącym Andrzejem Matybą.

W widowisku dożynkowym wystąpiły działające na naszym terenie zespoły folklorystyczne. Barwny program artystyczny zaprezentowały grupy z Zespołu Tańca Ludowego Swojacy. Nie zabrakło tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek, które uczestnicy usłyszeli w wykonaniu zespołu śpiewaczego Jankowanie Zaleśni. Całość imprezy prowadził Tobiasz Krakowski.

Tradycją jest, że  burmistrz dziękuje wszystkim sołtysom z gminy Raszków przekazując symboliczne chleby dożynkowe. Podziękowania otrzymały również panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały bogato zaopatrzone stoiska dożynkowe na 13. już prezentacje KGW.

Tegoroczne święto stało się również okazją do odznaczeń.  Na wniosek burmistrza Jacka Bartczaka Odznakę Honorową PRIMUS IN AGENDO, przyznawaną za działalność dla dobra lokalnej społeczności, z rąk minister Marleny Maląg otrzymali:  Zofia Gruszczyńska, Anna Ćwiklak,  Jolanta Droszcz, Krystyna Dudzińska, Zenon Horyza i Zdzisław Kaczmarek. 

Wyróżnieni zostali również sołtysi, którzy pełnili funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej niż przez 8 lat i osiągnęli wiek emerytalny. Decyzję o przyznaniu dodatkowego świadczenia do emerytury przekazała obecna na uroczystości w Raszkowie Dorota Hurna Kierownik ostrowskiego oddziału KRUS oraz poseł Tomasz Ławniczak. 

W przewidzianej części rozrywkowej jako pierwsi wystąpili: Donotello Berchicci oraz zespół Jumper. Do tańca i zabawy porwał uczestników koncert artystów Star & Hits , którzy wcielając  się w znanych i lubianych wokalistów przypomnieli stare i nowe przeboje. Główną gwiazdą tegorocznych  raszkowskich dożynek był zespół Afromental. 

Podczas raszkowskiego święta plonów  gościliśmy delegacje z partnerskiego miasta Dourges we Francji z Merem Tonym Franconville na czele, z którą przyjechał także zespół „Górale”. Wspaniała grupa francuskiej polonii, w dziesięcioosobowym składzie zapewniła na scenie ludowe góralskie rytmy.

Prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich, wystawy maszyn rolniczych, stoiska rolnicze, handlowe, gastronomiczne, a także place zabaw dla dzieci urozmaiciły czas uczestnikom imprezy. Dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna z DJ-em.

 Liczna obecność mieszkańców gminy i gości nadaje sens corocznej uroczystości dożynkowej i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności, które pokonaliśmy przy jej organizacji.

Autor: Ilona Szczucka
Powrót