W ramach wyjazdu młodzi artyści promowali polską a w szczególności wielkopolską kulturę ludową podczas szeregu wydarzeń artystycznych.
Wraz z zespołami z Portugalii, Wysp Kanaryjskich, Meksyku, Ekwadoru, Litwy i Łotwy wzięli udział w ceremonii otwarcia festiwalu na Placu Ratuszowym, przeszli przez Funchal w kolorowej paradzie tanecznej, zaprezentowali swoje umiejętności na kilku scenach stolicy Madery (m.in. w Ogrodzie Tropikalnym), podczas warsztatów uczyli polskich tańców ludowych inne grupy folklorystyczne a na koniec zatańczyli podczas gali finałowej odbywającej się na promenadzie nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Na scenie wielokrotnie prezentowały się też dwie kapele ludowe towarzyszące "Swojakom", m.in. kapela dudziarska.
Pobyt był również okazją do poznania uroków Madery zwanej wyspą wiecznej wiosny. Grupa zwiedziła Funchal - stolicę Madery, spacerowała po jednej z lewad czyli ścieżek nad kanałami irygacyjnymi, odwiedziła wioskę rybacką Camara de Lobos, na Ocean Atlantycki tancerze spoglądali m.in. z Cabo Girao - przeszklonego punktu widokowego na jednym z najwyższych klifów Europy, podziwiali też plantacje bananów oraz najstarszy las wawrzynowy w Europie w Fanal. Kąpali się też w naturalnie utworzonych przez wulkaniczną lawę basenach.
Wyjazd zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach zadania Ambasador Wielkopolskiej Kultury. Wsparcia udzieliła również Gmina i Miasto Raszków oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.