AKTUALNOŚCI Drukuj

Gminne Święto Plonów w Raszkowie

Gminne Święto Plonów w Raszkowie
29 sierpnia 2024

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Gminne Dożynki w Raszkowie. Podczas tegorocznego święta plonów gościliśmy delegacje z partnerskich miast Palaty i Dourges.

Dożynki są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszej gminy, jego różnorodności i bogatego dziedzictwa kulturowego.

Dożynki Gminy Raszków rozpoczęły się od przejazdu barwnego korowodu z raszkowskiego rynku do sołectwa  Szczurawice, które to w tym roku było gospodarzem święta. W drodze goście mieli okazję podziwiać pięknie przydrożne dekoracje, które przygotowali mieszkańcy z okazji tegorocznych dożynek. Po krótkim spotkaniu korowód udał się na plac przy boisku sportowym w Raszkowie, gdzie odbyła się plenerowa Msza Św. Nabożeństwo odprawił proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Szczurach ks. Krzysztof Rutkowski, któremu towarzyszyli  ks. Robert Bogdajewicz z Raszkowa i ks. Łukasz Kręczyński z Pogrzybowa.  Mszę Św.  uświetnił występ Raszkowskiego Towarzystwa Śpiewu pod dyrekcją Adama Szczuraszka oraz hejnaliści  z kół łowieckich.

Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, przyjmując z rąk starostów dożynkowych Ewy Michalak ze Szczurawic oraz Krzysztofa Bursztynowicza z Rąbczyna chleb dożynkowy – owoc ziemi i pracy ludzkich rąk.

- Dożynki to staropolskie święto plonów, które od lat łączy pokolenia oraz uczy szacunku do ciężkiej pracy na roli. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że przyjęliście nasze zaproszenie i możemy razem dziś oddać cześć Opatrzności i podziękować za tegoroczne plony. Dożynki są przede wszystkim świętem gospodarzy, to z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie w uprawę ziemi, która przynosi plon. Zdajemy sobie sprawę, że to właśnie dzięki Waszej pracy codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Chleb, którego kruszyny – jak pisał Cyprian Kamil Norwid „podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba” – powiedział burmistrz Jacek Bartczak.

W widowisku dożynkowym wystąpiły działające na naszym terenie zespoły folklorystyczne. Barwny program artystyczny zaprezentował Zespół Tańca Ludowego Głogowianie oraz grupa z Zespołu Tańca Ludowego Swojacy. Nie zabrakło tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek, które uczestnicy usłyszeli w wykonaniu zespołu śpiewaczego Jankowanie Zaleśni.

Tradycją jest, że  burmistrz dziękuje wszystkim sołtysom z gminy Raszków przekazując symboliczne chleby dożynkowe.

Podziękowania otrzymały również przedstawiciele koł lowieckich

oraz panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały bogato zaopatrzone stoiska dożynkowe na 14. już prezentacje KGW.

W przewidzianej części rozrywkowej wystąpili: zespół „Folklor Błonie”, Nikola Kawała, Nicola Rykowska i zespół „Young Song” oraz ADASH X RING. Gwiazdą tegorocznych raszkowskich dożynek był zespół Elektryczne Gitary.

Podczas raszkowskiego święta plonów  gościliśmy delegacje z dwóch partnerskich miast: francuskiego Dourges z merem Tonym Franconville na czele oraz włoskiej Palaty z panią burmistrz Marią Di Leną. Po raz pierwszy włodarze Raszkowa, Dourges i Palaty spotkali się razem w jednym czasie.

Prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich, wystawy maszyn rolniczych, stoiska rolnicze, handlowe, gastronomiczne, a także place zabaw dla dzieci urozmaiciły czas uczestnikom imprezy. Dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna z DJ-em.

Liczna obecność mieszkańców gminy i gości nadaje sens corocznej uroczystości dożynkowej i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności, które pokonaliśmy przy jej organizacji.

Autor: Ilona Szczucka
Powrót