Na finisaż zaproszone zostały w szczególności osoby, które wypożyczyły prezentowane na wystawie monidła. Na wystawie obejrzeć można było 85 monideł - przede wszystkim portretów ślubnych, ale także portretów indywidualnych, dziecięcych, komunijnych i żołnierskich. Najstarsze pochodziły z 1890 roku, najmłodsze z 2020 roku. Ich właścicielami byli przede wszystkim mieszkańcy gminy Raszków ale także osoby z innych miejscowości powiatu ostrowskiego i powiatów ościennych. Uczestnicy finisażu obejrzeli program "Tuż za rogiem", nagrany przez telewizję PROART podczas otwarcia wystawy, które odbyło się 17 maja br. Po zakończeniu wydarzenia monidła zostały zabrane przez właścicieli.
Monidła to kolorowane fotografie i portretowe fotomontaże, często tworzone kilka lat później niż ich fotograficzne pierwowzory. Powstawały przede wszystkim w drugiej połowie XIX wieku i do lat 70. XX wieku, szczególnie na wsi, której mieszkańców nie było stać na "prawdziwe", malowane portrety. Uwieczniane na nich osoby często były upiększane przez fotografów i malarzy: zmieniano im fryzury, dodawano włosy, welony i kwiaty, kolorowano usta i rumieńce. Ten wykreowany obraz uważany był za bogatszą, piękniejszą i trwalszą wersję rzeczywistości. Monidła często określane są jako przykłady kiczu, jednak trzeba na nie spojrzeć z perspektywy uwiecznionych na nich osób, z których każda niesie za sobą bagaż życiowych doświadczeń.
Wystawa przygotowana została przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance dzięki wsparciu finansowemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. w ramach programu "Wzmocnij Swoje Otoczenie".